Ohlédnutí infografika

Ohlédnutí za druhým ročníkem akce Na den pod zem

Před měsícem se již po druhé otevřely brány pražského podzemí široké veřejnosti. Rozšíření nabídky podzemních prostor nabídlo téměř dvojnásobek míst. Velký zájem byl letos o prohlídky netradičních podzemí Divoké Šárky i Branické skály, která jsou spojena s nacistickou okupací Československa. Pojďme si připomenout, jaký letošní ročník byl a které podzemní prostory nabídl.

Infografika 2017

Návštěvníky Divoké Šárky průvodce seznámil s historií podzemí a nabídl také zajímavý výklad vztahující se k týlovému zabezpečení sloužícího nacistickému Německu, které se v roce 1943 budovalo ve štolách pod Divokou Šárkou jako obrana k nedalekému letišti.

V Branické skále se pak nacházela továrna s krycím názvem Bronzit na výrobu elektronových součástek. Obě prohlídky byly zcela zaplněny a obohaceny také tím, že návštěvníci procházeli tunely s baterkami, kterými si svítili na cestu.

Nadšenci nejen do historie se pak v rámci akce mohli podívat do Národního památníků hrdinů heydrichiády. Autentický výklad průvodkyně návštěvníky zanesl do dob Protektorátu a nechal je vcítit se do atentátníků padlých v boji za svobodu právě v kryptě dnešního památníku.

Nejen jeskyně a tunely, ale i mumifikovaná těla karmelitánských mnichů mohli účastníci akce NA DEN POD ZEM obdivovat v rámci prohlídek, a to v kostele Panny Marie Vítězné. Nadšenci zavítali do krypty umístěné pod kostelem, která není běžně přístupná veřejnosti.

Pozitivní ohlas ze strany veřejnosti vzbudila také návštěva Vyšehradu se známým architektem Petrem Kučerou, který svým výkladem ohromil nejen nadšence o architekturu, ale také o umění a obranu.

Téměř hodinová prohlídka se uskutečnila v neděli, a to třikrát za sebou. K prohlídce v neděli zvala také kmenová stoka ve Stromovce, která byla vybudovaná jako součást kanalizačního systému Prahy.

Již druhý rok se do akce zapojilo také Národní a Stavovské divadlo, které návštěvníky zavedlo do míst běžně nepřístupných. V Národním divadle mohli zájemci spatřit technické zázemí s obohacujícím výkladem o divadelní technice, skladištích nebo dopravě kulis na jeviště. Stavovské divadlo opět nabídlo prohlídku také pod svým jevištěm, kde zájemci spatřili fungování točny, díky které dochází k pohybu kulis na jevišti.

Nejen divadla, ale také protiatomový kryt Jalta a Parukářka se opět zdarma otevřely v rámci akce NA DEN POD ZEM.

Součástí letošního ročníku byl také pestrý doprovodný program v infopointu ve Františkánské zahradě. Zájemci mohli zavítat na přednášky a výstavu fotografií ze zajímavých podzemních míst.

Ve spolupráci s Pragulic návštěvníci poznali Prahu očima Romana, člověka bez domova, který si pro odvážné zájemce připravil také večerní procházku po Smíchově.

Akci v neděli večer završilo improvizované divadelní představení hereckého uskupení IMPRA. Bez scénáře a předchozí přípravy herci Ondřej Král a Hanny Firla společně s kytarovým doprovodem Ochepovskeho bavili diváky již od začátku představení a sklidili velký úspěch.

A jak to bude za rok? Povíme již brzy...

Buďte první!

Zajímá vás podzemí Prahy a chcete se podívat pod zem? Zanechte nám svůj e-mail a slibujeme, že se dozvíte jako první o všech novinkách.