PODZEMÍ DIVOKÉ ŠÁRKY

POZOR! Prohlídky Divoké Šárky byly přesunuty na květen. Všichni návštěvníci byli kontaktování e-mailem.

Každý zná Divokou Šárku jako krásnou přírodní rezervaci na území Prahy 6, kdo z vás však ví, že v jejím podzemí se nacházejí tunely o délce 400 metrů?

Tunely zde sloužily německé armádě od roku 1943 jako prostory pro týlové zabezpečení náhradního polního letiště SS k nedalekému letišti Ruzyně. Štoly se skládají z dvojice chodeb o délce 160 m a šířce 2, 5 m propojené čtyřmi příčnými chodbami. Československá armáda po válce prostor rozšířila o sklad. Dnes je místo ve správě Českého svazu ochránců přírody a slouží pouze k prohlídkám pro veřejnost a jako zimoviště netopýrů. Před pár lety zde dokonce přespávalo až 1200 netopýrů!

Většina míst je vyztužena betonem a pečlivě vysušena, aby návštěvníci nebyli v ohrožení. Historické podzemí je zajímavé také z hlediska geologie – jsou zde k vidění tzv. perucko-korycanské pískovce z období druhohor.

Vchody do podzemních prostor naleznete v horní hraně rozsáhlé louky svažující se k Šáreckému údolí. Naši prohlídku tak můžete spojit s procházkou po této jedinečné rezervaci. 

Středně náročné
45 minut
Tram: Divoká Šárka

MÍSTO SRAZU PŘED PROHLÍDKOU

Cca 150 m od zastávky Divoká Šárka je budova McDonalds. Sraz bude pod ním, vede tam vedlejší silnice.