KATAKOMBY U JEZULÁTKA
Málokdo ví, že pod tímto kostelem na Malé Straně se rozprostírají podzemní prostory členěné do 15 sklepení propojených klenutou chodbou...
Kryptu v roce 1666 vybudoval řád bosých karmelitánů, který kostel kompletně přestavěl a na přání tehdejšího císaře Ferdinanda II. zasvětil Panně Marie Vítězné a sv. Antonínu Paduánskému. Historie tohoto svatostánku však sahá až do roku 1611, kdy německy mluvící luteráni započali jeho výstavbu dle architektonického návrhu architekta Giovanni Maria Filippiho.
Kostel Panny Marie Vítězné je proslulý soškou Pražského Jezulátka, kterou denně jezdí obdivovat turisté z celého světa a prosit ji o uzdravení či jinou pomoc nebo se jen tak kochat jejími zdobenými šatičkami.
My vás však zavedeme do již zmíněného sklepení, ve kterém jsou pochovány desítky těl, mezi nimiž naleznete karmelitánské mnichy, šlechtice nebo obyčejné měšťany a chudáky bez domova. Díky zvláštnímu proudění vzduchu nedošlo k rozpadu tělesných schránek, ale k jejich mumifikaci. Tři hroby byly proskleny, takže budete mít jedinečnou příležitost prohlédnout si mumifikovaná těla do posledního detailu. Součástí prohlídky jsou také hroby karmelitánských mnichů zasunutých do stěny. Jejich přesný počet ani stav není dodnes znám.
Kryptu v kostele Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského doporučujeme zvláště dobrodruhům a milovníkům tmavých sklepení, kteří se nebojí strašidel a duchů.
MÍSTO SRAZU PŘED PROHLÍDKOU
Adresa: Karmelitská 9, Praha 1
Sraz před vstupem do kostela.