DIVADLO UNGELT

Poznejte podzemí jedinečného komorního divadla, ve kterém působily osobnosti jako Alena Vránová nebo Marta Kubišová. Atmosféra sklepení z 11. století vás okamžitě pohltí!

Ungelt neboli Týnský dvůr nedaleko Staroměstského náměstí původně – tedy od 12. století – sloužil kupcům jednak jako skladiště, a jednak jako odpočívárna. Kupci byli pod královou ochranou, leč tato ochrana nebyla zadarmo. Z tohoto poplatku se později vyvinulo clo. Vše, co kupci do Prahy přivezli, proto muselo být procleno – um Geld. Odtud název Ungelt.

Po obvodu dvora, který sloužil jako tržiště, vyrůstaly nejstarší románské domy. V jednom z nich vzniklo soukromé Divadlo Ungelt. Komorní divadlo, které se nachází ve sklepení, jehož původ sahá až do 11. století, slavnostně otevřel 2. října 1995 pan Miloš Kopecký.

Zakladatel, ředitel a majitel divadla Milan Hein od počátku koncipoval Ungelt – i vzhledem k jeho malinkému sálu pro necelou stovku diváků a malinkému jevišti – jako divadlo, pro něhož je alfou a omegou autentické herecké umění, a v němž se hrají hry pro maximálně čtyři herce. Brzy po založení divadla oslovil ke spolupráci herečku Alenu Vránovou, která spolu s režisérem Ladislavem Smočkem v přelomové inscenaci Bouřlivé jaro (za roli Gertrudy získala Alena Vránová Cenu Thálie) spoludefinovala herecký a režijní styl Ungeltu založený na detailně propracovaném hereckém projevu a důsledně přečteném dramatickém textu.

Za 23 let existence Ungeltu jeho herci čtyřikrát získali nejprestižnější české herecké ocenění: Cenu Thálie (kromě Aleny Vránové ještě Marta Kubišová, Vilma Cibulková a Richard Krajčo). Ungelt pěstuje „hereckou dramaturgii“ – repertoár je sestavován s ohledem na potenciál velkých hereckých kreací. Vzniká tak na tělo konkrétním uměleckým individualitám (ať už hercům či režisérům).

Obsazování hereckých hvězd dovoluje Ungeltu vybírat nebulvární repertoár, který po umělecké stránce uspokojí jak herce, tak i náročnější diváky (jako například Hareův Skleněný strop, Enův Život podle Jonesových, Mittererův Pardál či starší tituly jako McCarthyho Expres na západ či Dorfmanova Smrt a dívka). Divadlo Ungelt je tak v současnosti divadlem, kde máte doslova na dosah nejlepší české herce – například Hanu Maciuchovou, Janu Štěpánkovou, Reginu Rázlovou, Tatianu Vilhelmovou, Alenu Mihulovou, Vandu Hybnerovou a z pánů Františka Němce, Petra Kostku, Richarda Krajča, Davida Švehlíka, Jiřího Langmajera, Petra Stacha, Miroslava Táborského či Marka Daniela.

Nenáročné
30 minut
Metro: Můstek, Náměstí republiky