INFOPOINT VE FRANTIŠKÁNSKÉ ZAHRADĚ

V těsné blízkosti Františkánské zahrady v samotném srdci Prahy pro vás bude k dispozici informační centrum s pestrým doprovodným programem a občerstvením pro zahřátí. Nezapomeňte se stavit!

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ IMPRA

IMPRA, za kterou stojí dvojice talentovaných herců Hanny Firla a Ondřej Král společně s kytarovým doprovodem Ochepovskeho, je netradiční divadelní představení bez scénáře a předchozí přípravy.  Jste zvědaví, jak si IMPRA poradí s podzemním prostorem a co si pro vás připraví?

  • Zaregistrujte se na našem webu a přijďte se podívat v neděli 26. listopadu od 16:30.

Představení se uskuteční v podzemní místnosti Klubu. Vstupné je dobrovolné (doporučené 150 Kč).

PŘEDNÁŠKY

Jaroslav Hrouda

Slova se ujme milovník podzemí pan Jaroslav Hrouda, který bude nejprve vyprávět o zahraničních hradech a posléze se zaměří na tajemná zákoutí českých hradů. Můžete se například dozvědět, co se skrývá pod hradem v Hořovicích nebo o pokladu Inkú v polském hradě Tropsztyn.

  • Tajemství podzemí zahraničních hradů: 10:30 - 11:30
  • Tajemství podzemí českých hradů: 15:00 - 16:00

Obě přednášky se budou konat v sobotu 25. listopadu v podzemní místnosti Klubu.

Magdalena „WAKI“ Karelová

WAKI je brněnská spisovatelka a redaktorka. Společně s Janem Pohunkem vydala knihu s názvem Kam do podzemí, která mapuje skrytá místa v hlubinách Země. Na přednášce zájemce seznámí s běžně přístupnými, ale také nepřístupnými místy pražského podzemí a přilehlého okolí.

  • Nepřístupná pražská podzemí: 11:30 - 12:30
  • Přístupná podzemí v Praze a okolí: 14:00 - 15:00

Obě přednášky se budou konat v sobotu 25. listopadu v podzemní místnosti Klubu.

Petr Hybský

Petr Hybský pracuje jako stavbyvedoucí společnosti Metrostav, a.s. Jeho přednáška bude věnovaná pražským tunelům a metru, které zároveň funguje jako největší protiatomový kryt v Praze. Dozvíte se, jak výstavba tunelového díla vypadá. Co všechno taková stavba obnáší a s čím vším se stavitelé při své práci musí vypořádávat. Až příště opět pojedete tunelem, budete se na jeho význam koukat úplně jinak.

  • Pražské tunely a metro: 14:30 - 15:30

Přednáška se bude konat v neděli 26. listopadu v podzemní místnosti Klubu.

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ LACA LAHODY

Laco Lahoda se průzkumu podzemí věnuje již téměř 40 let. Začínal ve Speleologickém klubu Praha a po roce 1989 založil společnost pro výzkum historického podzemí (CMA) a je dosud jejím prezidentem.

Ladislav fotí převážně podzemní prostory, ale i hory, noční města, opuštěné ruiny i vojenské prostory.  Jeho fotografie i texty vycházejí v časopisech Reflexu, ForMen nebo v Instinktu. „Divák obvykle ani netuší, že fotograf musel kvůli záběru sestoupit desítky metrů po laně, brodit se několik hodin ledovou vodou či strávit v temném a vlhkém podzemí často i několik dnů. Věřte, že to stojí za to!“ vysvětluje Laco Lahoda a srdečně zve na výstavu svých fotografií.

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ MAGDALENY WAKI KARELOVÉ

Magdalena Waki Karelová se speleologii a montanistice věnuje ve svém volném čase. Začínala v Moravském krasu, ale postupně začala jezdit zkoumat místa v hlubinách země po celé Evropě. Jejím velkým koníčkem je fotografování. Fotí nejen podzemí, ale také industriál, architekturu a krajinu. Stejně jako Laco Lahoda získala ocenění v prestižní fotografické soutěži Czech Speleo Photo. Své fotografie využívá v knihách, které jí doposud vyšly, ale také v různých časopisech.

Její minisérie "Lidé a podzemí" se nesnaží ukázat jen krásu světa pod povrchem země, ale spíše zachycuje jeskyňáře a montanisty ve chvílích, kdy se k takovým místům snaží dostat. A jejich strádání pak může být odměněno záběry, jaké představuje kolega a kamarád Laco Lahoda.
 
Výstava bude probíhat celý víkend v horní místnosti Klubu, kde bude pro vás k dispozici i naše informační centrum.

V infopointu se během doprovodného programu budete moci zahřát svařákem a naleznete zde i něco k dobrého k zakousnutí.

 

Budeme se těšit!

Doprovodný program
Občerstvení
Metro: Můstek

PROGRAM SOBOTA 25.11.2017

10:30 - 11:30
Tajemství podzemí zahraničních hradů
(Jaroslav Hrouda)
11:30 - 12:30
Nepřístupná pražská podzemí
(Magdalena „WAKI“ Karelová)
14:00 - 15:00
Přístupná podzemí v Praze a okolí
(Magdalena „WAKI“ Karelová)
15:00 - 16:00
Tajemství podzemí českých hradů
(Jaroslav Hrouda)
16:30 - 17:30
Pragulic:
Praha očima lidí bez domova

(Roman)

PROGRAM NEDĚLE 26.11.2017

  14:30 - 15:30
Pražské tunely a metro
(Petr Hybský)
 16:30 - 17:30
Improvizované divadelní představení
(IMPRA)